در پاره‌ای از معاملات خرید ملکی، شرایط به گونه ای است که خریدار قصد پیش خرید دارد.

پیش خرید شرایط بسیار عالی را برای پیش خریدار فراهم می کند به این صورت که چون سازنده کل مبلغ قرارداد را به صورت یکجا دریافت نمی کند بنابراین کل مبلغ ملک به چند قسمت تقسیم می شود.

علاوه بر این هنگامی که پیش فروشنده قصد پیش فروش واحد آپارتمانی را دارد قاعدتاً به پول نیاز داشته و هم به علت اینکه آپارتمان آماده تحویل نیست و هم به علت اینکه فروشنده به پول نیاز دارد که اقدام به پیش فروش کرده است، می توان معامله بسیار عالی را از لحاظ قیمت و شرایط پرداخت انجام داد.

معمولاً در ابتدای کار بسته به شهر مورد نظر، شرایط پروژه، تعداد واحد و اینکه چند درصد از کار پیش رفته باشد مبلغی به پیش فروشنده تعلق می گیرد. به عنوان مثال بر اساس عرف برای مجتمع های کم واحد و شخصی ساز هنگامی که گودبرداری زمین انجام شده است و ملک آماده ی اجرای فندانسیون است مبلغ چهل درصد به پیش فروشنده پرداخت می شود. در صورت اجرای اسکلت ساختمان این مبلغ به پنجاه درصد افزایش خواهد یافت.

اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا فروشنده می تواند در هنگامی که هیچ گونه کاری انجام نداده است اقدام به پیش فروش واحد کند؟! یا شاید بهتر است این سوال پرسیده شود که آیا هنگامی که پیش فروشنده گودبرداری زمین را انجام داده مجاز به پیش فروش واحد آپارتمانی است یا خیر؟!

بر اساس قانون پیش فروش آپارتمان ها پیش فروشنده یا کسی که می تواند اقدام به پیش فروش واحد آپارتمانی کند می بایست سی درصد از روند پروژه را انجام داده باشد که به صورت یک قانون سرانگشتی سی درصد به معنای رسیدن به اواسط یا انتهای اسکلت ساختمان می باشد. در شرایطی بعضی از مشاوران املاک اقدام به پیش فروش واحد آپارتمانی از روی زمین می کند که این اقدام اکثراً و صرفاً به پشتوانه اعتبار سازنده می باشد. به این معنا که سازنده خوشنامی وجود دارد که چندین پروژه را از ابتدا تا انتها به پیش خریداران فروخته و به صورت کامل به تعهدات خود پاسخگو بوده است. لذا در این موارد مشاورین املاک بر پایه اعتماد و اعتبار سازنده اقدام به پیش فروش واحد آپارتمانی می کنند.

از طرفی می بایست روی دیگر سکه را نیز در نظر گرفت. به این معنا که پیش فروشنده سی درصد از مراحل اجرای پروژه را انجام داده است و هم قرارداد مذاکرات پیش فروش و هم قرارداد محضری پیش فروش تنظیم شده است. اما در نهایت روند به این صورت پیش می رود که پیش فروشنده فردی کلاهبردار است و پروژه را نیمه کاره رها کرده و از کشور خارج می شود و خریداران را به چالش و مشکل هدایت می کند.

بنابراین پیشنهاد می شود که علاوه بر تنظیم قرارداد بر اساس راهکارهای قانونی، اعتبار سازنده نیز در نظر گرفته شود. معمولاً مشاوران املاک با سابقه بر این اولویت مهم آگاهی دارند. لذا توصیه می شود که در فرآیند پیش خرید حتماً از مشاوران املاک با سابقه کمک گرفته شود تا شما را در امر پیش خرید به سر منزل مقصود برسانند.